Stárneme spolu - Mantova

Přejít na obsah


o tom,
co Stárneme spolu
vlastně znamená

Takhle nějak je to psané oficiálně:
Stárneme spolu je hlavním neziskovým projektem spolku Návraty 2017, z.s. se sídlem ve Vlčkovicích v Podkrkonoší, okres Trutnov, Královéhradecký kraj. Vize projektu je s pomocí koní propojovat lidi tak, aby nikdo z nich nikdy nebyl sám. Základní cílovou skupinou jsou lidé ve věku 55+. Stárneme spolu je třetím "koňským" projektem vedeným Jitkou Černou (Dětská jizdárna Ponycentrum-JK 2003-2013, 8 ročníků Slavností koní, historie a řemesel Kuks 2007-2019).
A teď abych vám to lidsky, či spíše po koňsku, přeložila, musím začít pěkně od začátku. Bez Ponycentra a Slavností koní Kuks by totiž ani Stárneme spolu nebylo. Takže:
V době, kdy měla Jitka malé děti, pořídila jim poníka a pak další poníky i velké koně pro další děti. A to celé bylo to Ponycentrum-JK. Společně se děti učily jezdit, pomáhala spousta rodičů a bylo to fajn. Jitce se líbilo, že dělá dětem radost a taky že může (tedy musí) být každý den s koňmi. Většinu doby se vše odehrávalo ve Vlčkovicích v Podkrkonoší na statku, na kterém jsme i nyní.
Poníci a koníci Ponycentra-JK i s těmi dětmi a rodiči jezdili na tréninky, závody a zkoušky, ale taky na různé akce povozit další děti nebo udělat ukázku. Často to bylo na Kuksu, hospitál Kuks je totiž kousek od Vlčkovic v Podkrkonoší a dá se tam hezky dojít pěšky.

A pak jednou pořadatelé tradičních Svatohubertských slavností na Kuksu dali Jitce na starost koňský doprovodný program Svatohubertských. Jenomže ... Jitka tam chtěla mít koní tolik, že by se na tuhle mysliveckou slavnost už těžko vešli ještě psi a dravci a myslivost všeobecně. To fakticky nešlo. Takže?

No jasně, uděláme si vlastní akci jen pro koně! Tak vznikly Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks. A protože vše je propojené, právě na téhle akci Jitka poprvé potkala policejního Edu a Otu a díky Kuksu došlo k domluvě o jejich koňském důchodu ve Vlčkovicích.
Slavnosti koní na Kuksu Jitku bavily pohodou lidí, možností ukázat jim lidi, koně i dovednosti, které sama měla ráda. Organizace téhle akce byla pro jednoho člověka, byť se spoustou úžasných pamáhajících kamarádů, kteří také makali "na dřeň", opravdu náročná. Když covid zastavil přípravy na pořádání ročníku 2020, trvalo stejně ještě rok, než Jitka poslechla rozumné rady a smířila se s tím, že se k téhle akci už nevrátí.
Vypadá to, že v letech 2014 až 2016 nebylo nic. Ano, pro Jitku doba "bezkoňová", ale ne zbytečná. Doba života v Praze, kde jsou v okolí Spálené ulice všechny sny o koních a přírodě také spálené. Aspoň si ale člověk uvědomí, kde je jeho pravé místo. A tak přišel útěk z města. Když Jitka přemýšlela, kde by nejvíc chtěla být, pořád to byl ten malý statek ve Vlčkovicích v Podkrkonoší, ale už ne s dětskou jízdárnou.  A tak vzniklo Stárneme spolu.
Na začátku roku 2017 Jitka starý stateček u zastávky ve Vlčkovicích v Podkrkonoší, dosud jen pronajatý, koupila a začala se rozhlížet po starých koních. Kladrubácích. Proč? - prostě Jitka je takový náš patriot a myslí si, že by Češi měli být moc hrdí na to, že nás mají.
A protože osobně se zhlédla spíš v černých koních a taky protože se Slatiňany měla díky jejich vystupování při Slavnostech koní na Kuksu fajn vztahy, začala shánět koně tam.
Amantea byla tenkrát ve Slatiňanech nejstarší (24 let) a já, o rok mladší Mantova, byla její nerozlučnou kamarádkou. Obě jsme v té době v oboře ve Slavicích doprovázeli mladý kladrubský odrost.
Než to všechno okolo papírů a peněz v hřebčíně domluvili, přišla ještě jedna nabídka od Jitčiny známé. Majitel kladrubačky u ní ustájené ji chtěl poslat na jatka, tak ji napadlo, jestli by si Jitka kobylku Wolfi nechtěla vzít k nám. Majitel souhlasil a za symbolickou "kačku" Wolfinku věnovat k nám.
A tak 31. 5. 2017 vznikla tato symbolická fotka - "Amálka, Mantova a Wolfi přicházejí Stárnout spolu".
Tady dám nějaké fotečky ze slavnostního zahájení s Ing. Lenkou Gotthardovou a našimi příznivci.
Vše v květnu začalo v pronajatých ohradách s přístřeškem, ale protože v říjnu se chystal myslivecký hon ohradami, honem jsme se ještě před ním přestěhovali domů. A to jsou ty další fotečky.
Pokračování příště...
KONTAKT
Jitka Černá
Telefon: 777 628 028
e-mail: info@navraty2017.cz
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Návrat na obsah